Uzungöl Ve Çevresini Kışın Keşfedin

Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl tam olarak bir doğa mucizesidir. Tam olarak Trabzon ilimize 96 km uzaklıktadır. Uzungöl’e gitmek istiyorsanız birçok turlar mevcuttur. Bu turları tercih etmek istemezseniz kendi arabanız eşliğinde doğal olan güzellikleri seyre dalarak gidebileceğiniz imkana da sahiptir. Birçok turistlerin de ilgisini büyük ölçüde çeken Uzungöl’de envai çeşit aktivitelere katılarak doğanın muhteşem güzelliklerinin tadına varabilirsiniz. Uzungöl yolculuğuna çıkmadan önce mutlaka planınıza eklemeniz gereken durumları aktaracağız.

Uzungöl çevresinde bir sürü yaylalar bulunmaktadır. Eğer tatilinizi geniş bir zamana yaydıysanız yaylaları gezmenizi şiddetle öneririm. Uzungöl’ün güneyinde olan Garester Yaylası Uzungöl’ü tepeden izleme imkanını sizlere sunmaktadır. Yine Uzungöl’de bulunan Şekersu ve Demirkapı Yaylasına da gitmeyi unutmayın. Ancak kışın buralara ulaşım biraz zordur. Bunu aklınızda bulundurmalısınız. Uzungöl’e gelmişken yalnızca 1km uzaklıkta bulunan Şerah Köyüne de gitmeden olmaz. Karadeniz’in ruhunu içinizde doyasıya hissedeceğiniz ahşap evler ve yeşil doğası kendisini size hayran bırakacaktır.

Uzungöl Camiisi Uzungöl’ün merkezidir. Uzungöl’e ait bir fotoğraf aradığınızda bu camii baş sıralarda yer almaktadır. Tabii bu Camii’nin etrafında da turistlere yönelik olan birçok tesis yer almaktadır. Uzungöl’ün çevresinde yapabileceğiniz trekking, kuş ve botanik gözlemciliği ile ilgili yapılan turlara mutlaka katılmalısınız. Eğer yamaç paraşütü tutkunuysanız her yıl düzenli olarak mayıs aylarında düzenlenen Havacılık Şenlikleri tüm görkemiyle sizlere sunulmaktadır. Bu sayede tatilinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Temiz hava karnınızın daha çok acıkmasına neden olacaktır. Uzungöl’e ait ünlü ve taze alabalıklarını tatmadan gitmemelisiniz. Kahvaltı içinde yine güzel alternatifler sunan muhteşem Karadeniz’in kahvaltısının yanında Kuymağı da denemenizi tavsiye ederim. Bu lezzetleri, Uzungöl çevresinde bulunan restoranlarda tadabilirsiniz. Fakat kış aylarının vazgeçilmezi olan Uzungöl ve çevresinde piknik etkinliği yapmak maalesef yasaklanmıştır.

 

Uzungöl civarında konaklamanız için ahşap bungalovlar ya da oteller mevcuttur. Bu sebeple de uyandığınızda etrafınızda yemyeşil bir doğaya sahip bahçelerde uyanmanın tadına varabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*