Trabzonlu Ünlüler

Trabzon, Karadeniz’in incisi olarak anılan, Türkiye’nin en yoğun nüfuslu 29.Şehri olan bir şehrimizdir. Karadeniz sahili ve Zigana dağları arasında kurulmuştur. Batısında Giresun, doğusunda Rize şehirleri bulunur. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden kısa bir süre Osmanlı topraklarına katılan Trabzon, o günden beri Türk egemenliğindedir. Trabzon Karadeniz ve Türk Kültürüne yaptığı çeşitli katkılar dolayısıyla önemli bir şehirdir.

Trabzon’un Kültürel Öğeleri

Trabzon kültürü ve tarihi dokusu ile anılan bir şehir olmak dışında yetiştirdiği sanatçılar ile sanat alanına yaptığı katkıyla da çok önemli bir şehirdir. Trabzon’da gezilip görülebilecek bir çok doğal ve tarihi mekanla birlikte Trabzon’da yetişen sanatçılar da bu il hakkında geniş bir bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Ayasofya Müzesini ya da Sümela Manastırını gezerken Volkan Konak türküleri dinleyebilir, Karadeniz ezgilerini müthiş yorumlayan bu Trabzonlu türkücü ile Karadeniz kültürünü kucaklayabilirsiniz.

Trabzonlu Ünlüler

Trabzon sanat camiası için bir çok kişi yetiştirmiştir. Bunun dışında bir çok Trabzonlu ünlü iş adamı ve siyasetçi de bulunur. Bunlar arasında belki de en çok tanınanı ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu’dur. Büyük bir inşaat firmasının sahibi olan Ağaoğlu, Of ilçesinde doğmuştur. Futbol Federasyonu Başkanlığı yapan Haluk Ulusoy, Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş ve Trabzonspor’un efsane futbolcusu Hami Mandıralı da Trabzon kökenlidir. Şair ve yazar olan Sunay Akın da Trabzonludur.

Trabzonlu Şarkıcılar

Trabzonlu Türkücüler arasında en çok tanınanı hiç şüphesiz Volkan Konak’tır. Karadeniz türkülerini kendine has bir biçimde yorumlayan sanatçı, Karadeniz’in hırçın çocuğu olarak anılmaktadır. Besteci Umay Gedikoğlu, şarkıcı Gaye Aksu ve genç kızların sevgilisi Yusuf Güney de Trabzonlu Şarkıcılar arasındadır.

Trabzonlu Oyuncular

Trabzon’dan sanat adına pek çok birey yetişmiştir. Bunlardan en güzel örnek yıllarca ekranlarda izlediğimiz Erol Günaydın olacaktır. Akçaabat ilçesinde dünyaya gelen ünlü isim uzun seneler farklı projeler ile ekranlarda kalmıştı. Huysuz Virjin imajı ile tanınan Seyfi Dursunoğlu da Trabzonlu bir sanatçıdır.

En çok tanınan bu Trabzonlu ünlüler dışında daha bir çok Trabzon kökenli tanınmış kişiler vardır. Önemli devlet adamları da yetiştiren Trabzon, bir dönemin maliye bakanı olan Adnan Kahveci ye de ev sahipliği yapar. Nazan Bekiroğlu, Peyami Safa gibi önemli yazarlara da ev sahipliği yapan kent, tarihte de Ahi Evran gibi bir çok alime yuva olmu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*