Trabzon’da Görülecek 5 Tarihi Yer

Trabzon ya da diğer adıyla Şehzadeler Şehri, 4000 yıllık geçmişi ve muhteşem coğrafi güzellikleriyle tüm övgüleri hak eden bir şehir. Trabzon, Roma ve Bizans dönemine tanıklık etmiştir. Karadeniz Bölgesi’nin 2. en büyük şehri olma özelliğini korumaktadır. Yüz ölçümü olarak küçüktür. Fatih Sultan Mehmet atamız tarafından fethedilmiştir, Kanuni Sultan Süleyman atamız bu ilde doğmuştur. Trabzon sadece tarihi ile değil Uzun Göl, Boztepe gibi doğa güzellikleriyle de meşhurdur.

Trabzon’da Görülecek 5 Tarihi Yer;

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesinde yer almaktadır. Yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Kapadokya kiliseleri tarzında inşa edilmiştir. Rivayete göre, iki rahip aynı gece uykuya dalar ve rüyalarında Sümela Manastırı’nın bulunduğu yerde Hz. İsa ve Hz. Meryem’i görürler. Bunun üzerine Sümela Manastırı’nın yapımına başlanır. Yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirler için büyük ilgi çeken bir tarihi eserdir. Mübadele ile Yunanistan’a giden Rumlar, Sümela adını verdikleri yeni bir kilise inşa etmişlerdir. Her sene bu kilisede şenlikler düzenleyerek geleneklerini devam ettirmektedirler.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı’nın da kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Milattan sonra 270 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. İncil’de bahsedilen Yahya Peygamber’e adanmıştır. 1922 yılında Yunanistan ve Türkiye arasında yapılan mübadeleler sırasında keşişler tarafından tamamen terk edilmiştir. Vazelon Manastırı bölgenin en eski manastırı olma ününü korumaktadır.

Peristera Manastırı

Manastır 752 yılında inşa edilmiştir. Eşsiz bir doğa manzarasına sahiptir. Diğer adı Kuştul Manastırı’dır. Tarihinde yağmalanma ve yangına da şahit olan bu yapı 1904’te yenilenmiştir.

St. Anna Kilisesi

Diğer adı Küçük Ayvasıl Kilisesi’dir. İlk yapım işleminin milattan sonra 795 olduğu tahmin edilmektedir. Kilise içerisinde 3 dönem fresk bulunmaktadır. Aziz Joachim ve Azize Anna’nın bu hayattan cennete alındığının ve yanlarında Aziz Nikephoros’un bağışlayıcı tasvirlerinin bulunduğu bilinmektedir. Günümüzde Trabzon Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir tarihi eserdir.

Trabzon Kalesi

İnşası Osmanlı döneminde başlamış ve tamamlanmıştır. İnşa amacı, denizden gelen saldırıları önlemektir. Bu sebeple coğrafi konum olarak şehrin en yüksek tepesinde yer alır. Kale, 3 bölümden oluşur. Bunlar; yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisardır. Trabzon’da bulunan tarihi eserlerden günümüze en iyi şekilde ulaşan eserlerdendir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*