Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon, keyfini çıkararak gezilmesi gereken, muazzam olarak tanımlanabilecek, farklı konsepte gezinti yapmak isteyen herkese alternatifler sunan, harika bir şehrimiz. Doğal olarak bu şehrimizin mutlaka görülmesi gereken yerlerinin bir listesini çıkarmak da zaruri bir ihtiyaç sayılabilir. Ancak şimdiden uyaralık pek çok yere toplu ulaşımla veya taksiyle gitmek her zaman mümkün olmayabilir.

1- Vazelon ve Sümela Manastırı

M.S. 270 yılında kurulduğu tahmin edilen ve Yahya Peygamber ‘e adandığı söylenen manastır bölgenin en eski manastırıdır. Maçka’da yer alan Sümela Manastırı’nın ise M.S. 365-395 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Trabzon ‘un önemli tarihi ve turistik mekanlarındandır. Trabzon’da bu iki manastır dışında Kızlar Manastırı, Kaymaklı Manastırı, Peristera Manastırı ve St. Eugenius Kilisesi gibi tarihi eserler de bulunmaktadır.

2- Uzungöl ve Boztepe

Trabzon’un eşsiz manzarası ve güzelliğini yüksek tepelerden görerek mis gibi oksijenli havasından faydalanmak isteyenler bu iki yere mutlaka uğramalılar

3- Ayasofya Müzesi ve Bedesten Çarşısı

Merkezde yer alan müze, Roma’nın yağmalanması sonrası Trabzon’a kaçan Kral Manuel tarafından kurulmuş önemli bir tarihi eserdir. Merkezde yer alan ve Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun tarafından yaptırılan çarşı da mutlaka görülmesi gereken diğer tarihi yapılardan.

4- Trabzon Kalesi

Trabzon’a gelip de bu tarihi kalenin görülmesi ciddi bir kayıp olacağından buraya da uğramanız tavsiye edilir.

5- St Anna Kilisesi

Trabzon’un bir diğer önemli tarihi yapılarından olan kilise, 7 yy.da inşa edilmiş ilin en eski kiliselerindendir.

6- Yaylalar

Trabzon tam bir yayla cenneti desek yeridir. Özellikle Sera Gölü Yaylasını, Lapazan Yaylasını, Şolma Yaylasını, Mavura Yaylasını, Şeker su Yaylasını, Kiraz Yaylasını, Garester Yaylası ile Haldizen Yaylasını görmeden kesinlikle Trabzon’dan ayrılmamanızı öneriyoruz.

7- Altındere Vadisi ve Çal Mağarası

Maçka’da, bol yeşillikli alana sahip ve içinden şelaleler akan Altındere Vadisi’nde kamp yapabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Çal mağarası, dünyanın en uzun 2.mağarası ünvanına sahip, içinde küçük bir deresi bulunan doğa harikası bir mağaradır.

8- Atatürk Evi ve Müzesi

1890 yılında bir banker tarafından yazlık olarak yaptırılmış, harika bir mimariye sahip ve muhteşem bir bahçesi bulunan evde kaldığı gece, Atatürk, tüm mal varlığını Türk halkına armağan etme kararını almıştır.

9- Orta Hisar Camisi

Günümüzde ibadete açık olan cami ilk olarak kilise olarak yaptırılmış ve bölgenin fethinden sonra camiye çevrilmiştir.

10- Akçaabat Orta Mahalle

Akçaabat ilçesinde yer alan mahalle farklı mimarisiyle kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*