Trabzon’a Giderken Bilmeniz Gereken 5 Şey

Tarihi asırlara dayanan Trabzon, iklimiyle, doğasıyla, lezzetli yemekleriyle, karakteristik ama bir o kadar da duygusal halkıyla Doğu Karadeniz Bölgesi’nin gözdesidir. Trabzon’da yapılacak şeylerin listesini her yerde karşınıza çıkabilecek klasik bilgilerin yanında sizlerle daha ince nüanslarıyla paylaşıyor olacağız.

Son yıllarda Araplar tarafından keşfedilen bölgede yaz mevsimine doğru turist nüfusu artış göstermektedir. Bu yüzden Trabzon’un kendi halkının da sık tercih ettiği otantik dokuyu size hissettireceğine inandığımız detaylarla sizleri buluşturuyor olacağız.

Memiş Ağa Konağı’nda Geçmişe Yolculuk

Dokusunu dokusunu 1856’dan günümüze taşıyan Memiş Ağa Konağı da halkın sık sık ziyaret etmekten hoşlandığı bir mekândır. Konak 1856 yılında Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa tarafından yaptırılıştır. Kale gibi heybetiyle sizi karşılayan konağın içerisindeki oymalar bir yana müthiş Karadeniz zekâsıyla donanmış küçük detayları da sizi kendine hayran bırakıyor.

Son baş tımar ağası Hacı Yakup Ağa’nın hikâyesini konak ziyareti sırasında tatlı mı tatlı personelinden veya işletme sahibinden dinleyebilir, aynı zamanda enfes deniz manzarasına karşı taze siyah çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Bordo Mavi Balık ile Midenizi Şenlendirin

Kalkanından iskorpitine en geniş ürün yelpazesiyle sizleri karşılıyor olacaklar. İlgileri, sunumları ve çeşitleriyle Trabzon’a bir daha gelmek isteyeceğiniz bir mutfağı sizlerle buluşturuyor.

Sürmene Pidesini Yılmaz Pide’de Keşfedin

Bir pidesi bir de bıçağıyla meşhur Sürmene’ye gidip meşhur yağlı pide veya yumurtalı pidesini denemeden Trabzon turunuzu tamamlamış sayılmazsınız. Yöreye has erimiş peyniri ve çıtır çıtır pidesiyle damaklarınızı çatlatacak bir lezzet sizleri Sürmene’de bekliyor olacak. Tavsiyemiz güne bir pideyle başlamanızdır zira sizi bir gün boyunca tok tutacaktır.

Bahsetmiş olduğum Sürmene pidesi bir yana Sümer Restaurant’ın Maçka’daki konumu ve lezzetli kayganası da sizleri eminim mest edecektir. Tabi ki gitmişken masayı olmazsa olmaz kuymak ile de şenlendirmeden dönmemenizi tavsiye ederim.

Ganita’da Huzuru Koklayın

Kitabınızı aldığınız gibi Ganita Çay Bahçesi’ne gidip, muhteşem manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilir, şehrin gün batarken de ne kadar güzel göründüğünü burada keşfedebilirsiniz.

Pikola Almadan Dönmeyin

Trabzon’a gelip de fındık almadan dönmek olmaz. Öyleyse dünya’nın en büyük fındık ihracatının Trabzon’dan İtalya’ya gerçekleştiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Size tavsiyem pikola diye adlandırılan fındığın en değerlisinden Cirav Fındık’ın şehir merkezi şubesinden minik bir paket alıp çantanıza atmanız olacaktır. En sevdiklerinizle de paylaşmanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*