Samsun’da Yapmadan Dönmemeniz Gereken 5 Şey

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden olan Samsun, Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı şehirdir. Samsun, bölge içerisindeki en kalabalık ildir. Orta Karadeniz bölümünde bulunan şehrin 17 ilçesi bulunmaktadır. Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversiteleri arasında bulunan ” Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ” şehrin ilk üniversitesidir.

Uzun bir sahil kuşağına sahip olan kent l,iman şehri olma özelliği taşımaktadır. Deniz , kara , hava ve demir yolu ulaşımı imkanı bulunan kent Türkiye’nin bu özelliklere sahip sayılı şehirleri arasındadır. Çarşamba ilçesinde bulunan Samsun havalimanı iç hatlar ve dış hatlar terminali olmak üzere tek binada yolcularına hizmet vermektedir. Samsun’dan hava yolu servisleri 30-35 dakikada havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. Gelelim Samsun’a gelip de yapmadan dönmeyeceğimiz şeyleri sıralamaya.

Bandırma Vapuru:

Samsun Doğu Park’ta orijinalinin aynı şeklinde tasarlanıp yapılan Bandırma Vapuru ilk durağınız olabilir. Milli mücadele ruhunu yaşayabileceğiniz Bandırma Vapurunda bulunan bal mumu heykeller sizi tarihte yolculuğa götürecektir.

Onur Anıtı:

Samsun Atatürk Parkında bulunan Onur Anıtı Kurtuluş Savaşının başlangıcını temsil eder .Anıt Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippell tarafından yapılmıştır. Samsun’a gittiğinizde anıtın önünde fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

Amisos Mezarları ve Amazon şehri:

Samsun Batı Parkta bulunan bu bölüm sizde kısıtlı da olsa Samsun’un tarihi yapısı hakkında bilgiler verecektir. Mezarları gezdikten sonra teleferiğe binip Samsun’un eşsiz manzarasını da mutlaka izlemelisiniz.

Göğceli Cami:

Yapımında tek bir çivi bile kullanılmayan Anadolu Selçuklu Döneminden kalma bu eşsiz eseri görmek için Samsun’un Çarşamba ilçesine uğramayı da aklınızın bir köşesine not edin.

Samsun Pidesi:

Gezdik yorulduk sıra yemek yemekte. Samsunun vazgeçilmez lezzeti “pide ” hemen hemen her lokantada bulabileceğiniz açık ve kapalı çeşitleriyle damağınızda unutulmaz bir tat olarak kalacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*