Samsun’da Tarihe Bir Yolculuk

Karadeniz bölgesinin incisi Samsun doğal ve kültürel güzelliği ile gezilmesi ve görülmesi gereken illerimizden biridir. Herkesin güzelliğinden bahsettiği bu şehirde birde tarihi güzellikler var. Birçok eseri ve yapıtı bünyesinde barındıran kültür şehri Samsun’da tarihe bir yolculuk yapmak size de çok iyi gelecek. Size yardımcı olması için Samsun’da gezilecek tarihi yerleri sizlere tanıtmak istedik.

Samsun’da gezilecek tarihi yerlerden ilki ikiztepe ören yeri. İkiztepe ören yeri Anadolulu Hintli ve Avrupalı insanların yaşadığı bir bölgedir. İlk tunç çağında yaşanılmış bir bölgedir. Burada arsenikli bakırdan silahlar ile kumaşlar üreten yerliler. Engin tıp bilgileri ile de şaşırtmıştır tarihçileri. Kafatası ameliyatı yapabilen bir bilgiye sahip olan bir kavimdi.

Tekkeköy mağaraları ikinci gezilecek yer olarak listeye kaydedilebilir. Bu bölgede bulunan mağaralarda sığınaklar ile düz bir yerleşim alanı bulunmuştur. Yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkarılan bu yaşam alanı Samsun Tekkeköy mağaraları olarak biliniyor. Paleolitik çağa ait tarihi eserler bulunmuştur bu bölgede. Eserleri Samsun arkeolojik müzede ziyaretçilere gösterilmektedir.

Bafra asarkaleyi ve kaya mezarlarını görmek gereken üçüncü yerlere yazabilirsiniz. Hellenistik çağa ait yerleşim alanı savunma amacı ile kurulmuştur. Bu kale saldırılara karşı yerlilerin kendilerine korumak amacı ile yaptığı ve çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkarılan tarihi bir alandır.

Dündartepe ören yerinde üç kültürün ayak izlerine rastlanabilir. Eski tunç çağı, hitit çağı ve kalkolitik çağdan izleri bir arada barındırır bu bölge. Pişmiş toprağın eserleri, el ile yapılan seramik eserler ve bıçak gibi bulgular elde edilmiştir bu bölgede.

Kaledoruğu Höyüğü Samsun’un Kavak ilçesindedir. Yapılan kazılarda eski insanlara ait kemikler bulunmuş ve kemiklerin cenin pozisyonu ile gömüldüğü tespit edilmiştir.

Samsun’da belli başlı bu tarihi yerler dışında, lergüde tümülüsleri, çal köyü tümülüsü, yukarı çay köyü tümülüsü, ören yeri yerleşim alanı, kızılca ören terleşmesi, yağbasan tümülüsü, ada tepe yerleşmesi, hacı hatun cami, kale cami, yalı cami, mather dolarosa kilisesi, kurşunlu cami, pazar cami ve büyük cami görülmesi gereken yerlerin en önemlileridir. Eğer Samsun gezisi var ise aklınızda ertelememenizi ve bu yerleri mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*