Samsun’da Ne Yenir?

Samsun, Karadeniz Bölgesi’ nin incisidir. Bu şehrin doğal güzelliğinin yanında yemekleri de çok güzeldir. Bu yemeklerin bazıları o yörede yetişen sebzelerle yapılır. Bazıları ise ilgili imalathaneler tarafından yapılan yiyeceklerdir. Bunlara örnek vererek açıklayalım.

Samsun Simidi

Simit saraylarında yapılan sıcacık çıtır simitler Samsun’ da çok ünlüdür. Simit her şehirde bulunan bir yiyecektir belki ama Samsun’daki simitin lezzeti hiçbir yerde yoktur. Bunu sadece o simitin tadına varanlar bilir.

Samsun Pidesi

Samsun’un çoğu fırınında ve restoranlarında yapılan pideler genel olarak kapalı pide olarak yapılmaktadır ve diğer şehirlerdeki pidelerle kıyaslanamayacak kadar lezzetlidirler. Genel olarak fırınlarda kıymalı pide yapılmaktadır fakat isteğe göre farklı pide çeşitleri de yapılmaktadır.

Samsun Tiridi

Özellikle Samsun’un ilçeleri olan Havza ve Kavak’ta yapılmaktadır. Kaz tavuğuyla ve çıtırıyla yapılan bu lezzet bulgur pilavıyla sunulur. Ayrıca bu yemeğin yanında tavuğa bulanmış lavaşlar bulunmaktadır. Bu yemek ayrı ayrı tabaklarda değil bir tepsi üzerine dökülerek toplu yenilmektedir. Yemeğin asıl lezzeti bazılarına cazip gelmese de elle yenildiğinde çıkmaktadır. Dileyenler çatal kaşıkla da yiyebilir.

Kara Lahana Çorbası ve Dolması

Samsun’da fazla miktarda bulunan karalahana, Samsunluların yemeğini yaptığı gözde sebzelerden olmuştur. Bu sebzenin hem çorbası hem dolması hem de turşusu yapılmaktadır. Samsunlular tarafından sevilerek yenilen bu lezzetler başka şehirden gelen insanlar için farklı bir tat olmuştur.

Hamsi

Samsun’a gelen insanların tatması gereken en önemli lezzetlerden biri de hamsidir. Karadeniz’den tutularak sofralara gelen hamsi Samsun’da en taze haliyle bulunmaktadır. Urdaki önemli husus hamsinin tazeliğidir. Başka şehirlerde tüketilen hamsiler Karadeniz’den o şehre gidene kadar tazeliğini yitirmektedir nedenle Samsun’a gelenlerin taze bir hamsinin tadına varmaları gerekir.

Samsun Atomu

Özellikle Ramazan ayında sıklıkla satılan atom, insanlar için iftarı süsleyen bir tatlı niteliğindedir. Ramazan ayı geldiğinde fırınlarda, pastanelerde hatta sokak satıcılarında fazlasıyla atom satışı yapılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*