Samsun’da Lezzet Ve Tarih Dolu Bir Tatil

Karadeniz bölgesinin Paris’i olarak nitelendirilen Samsun iline gezilmesi ve görülmesi gereken güzel bir şehir. Gezi ve yemek oldukça uygun bütçe ile yapılabilir. Birçok tarihi mirasın bulunduğu, kurtuluş mücadelesinin başlangıç noktası olan Samsun, herkese güzel bir gezi imkânı sunuyor.

SAMSUN’DA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

           Samsun’da gezilecek yerlerden ilki Saathane Meydanı. Saathane meydanı Samsun’un büyük meydanlarından birisi. Burada bulunan saat kulesinin yapımı 1886 yılı.

BÜYÜK CAMİ

           1884 yılında yapılan Samsun Büyük Cami yine tarihi dokusunu koruyan nadir yapılardan.

TARİHİ BEDESTEN ÇARŞISI

           Tarihi mekânlardan bir diğeri Tarihi Bedesten Çarşısı. Birçok geleneksel ürün ile yöresel gıda maddelerinin satıldığı çarşıda, hediyelik eşya almakta mümkün.

GAZİ MÜZESİ

           Müze gezmeyi sevenler için ilk gezilmesi gereken müze Gazi Müzesi. Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurtuluş mücadelesinin planlarını burada yapması ve bu binanın müzeye çevrilmesi ziyaretçileri duygulandırıyor.

HEİNRİCH KRİPPEL CADDESİ

           Heinrich Krippel Caddesi ve burada Atatürk ile kurtuluş mücadelesinin diğer kahramanlarının heykelleri bulunuyor. Bu güzel caddede bir gezinti yapmak çok iyi gelecek.

SAMSUN KENT MÜZESİ

           Kent müzesinde yerel kıyafet ve ürünler ile Samsun yaşam tarzını anlatan canlandırmalar bulunuyor. Görülmesi gereken bir müzedir.

           Samsun ilinde gezilmesi gerekenler yerlerden bir diğeri hayvanat bahçesi. Uygun giriş fiyatı ile yüzlerce canlıyı içinde barındıran hayvanat bahçesini mutlaka görmek gerekir. Sahil yolunda gezinti yapmadan Samsun’dan dönmemek gerekir. Bandırma Gemi Müzesinde sergilenen tarih kokan gemileri mutlaka görmelisiniz. Sahil yolunda yürüdükten sonra 3. kilometre mesafede olan bu müze kesinlikle gezilmeli.

SAMSUN’DA NE YENİR?

           Samsun’da ilk tadılacak lezzet Bafra pidesi. Döner şehrin lezzetlerinden bir diğeri. Diğer yerlerde yapılan tatlardan daha lezzetli olan döner, damak tadınıza çok uygun gelecek. Samsun simidini herkes duymuştur mutlaka. Samsun simidi ziyaretçilere simidin tanımını yeniden yaptırıyor.

           Samsun herkese uygun gezi bütçesi ile görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tarihi dokuda, kurtuluş savaşının her anını yaşatan bu şehir binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çekmeyi başarıyor. Karadeniz’in en güzel şehirlerinin başında gelen Samsun, herkes tarafından mutlaka görülmesi gereken bir yer. Tarihi ve lezzetleri ile sizlere pişman olmayacak bir gezi imkânı sunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*