Samsun’da Görülecek 5 Tarihi Yer

Samsun, doğasının yanı sıra aynı zamanda tarihe tanıklık etmiş tarihi yerleriyle göz dolduran bir şehirdir. Samsun’da görülecek birçok tarihi mekân bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken 5 tarihi yer ise şöyledir:

Göğceli Cami

Bir diğer bilinen adıyla Gökçeli Cami Samsun’un en eski tarihi yerlerinden biridir. Anadolu Selçuklu hükümdarı tarafından 1206 yılında yapılan bu cami tamamen ahşap malzemelerden yığma şeklinde yapılmıştır. Caminin yapımda çivi kullanılmamıştır. Türk mimarisinin önemli örneklerinden biri olan bu cami Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en eski ahşap camisi unvanına da sahip olan Göğceli Cami günümüze restore edilerek ulaşmıştır ve ziyaretçilere açıktır.

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarihi gemi günümüzde birebir inşa edilerek müze halinde sergilenmektedir. Milli zaferde büyük bir öneme sahip olan Bandırma Vapuru’nun birebir ölçüleriyle inşa edilmiştir. Samsun’un Canik ilçesinde bulunan açık hava parkı ve müzede bal mumu heykelleri, özel eşyalar ve daha birçok milli zafer unsuru sergileniyor. Vapurun içerisine kurulan müze, aynı zamanda milli duyguları da ortaya çıkarıyor.

Köprülü Fazıl Ahmed Paşa Medresesi

Taş Medrese olarak da bilinen bu medrese Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yer almaktadır. 1662 yılında Fazıl Ahmed Paşa tarafından yaptırılmış olan medrese şu anda çok büyük bir kütüphane olarak kullanılmaktadır. Önemli bir tarihi mekân olan medresenin mimarisi korunmaya çalışarak restore edilmiştir.

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan Katolik Kilisesi 1876 yılında inşa edilmeye başlanmış 1885 yılında bitirilmiş ihtişamlı bir kilisedir. Kilise özellikle mimarisiyle büyük bir tarihi eser niteliğindedir. Turistler tarafından da büyük bir ilgi gören kilise koruma altına alınmıştır. Günümüzde de turistik gezilere açıktır.

Samsun Bedesteni

18. yüzyıldan geldiği tahmin edilen tarihi bedesten Süleyman Paşa Arastası olarak da bilinir. Bedesten Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi Samsun Bedesteni aynı zamanda Osmanlı mimarisinin önemli örneklerindendir. Kemerli yapısı, iki tarafında bulunan dükkânlar ile Geç Dönem Osmanlı yapısı kategorisindedir. Günümüzde misafirlerin ziyaretine açık olan Bedesten, Samsun’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*