Samsun’da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in kaplıca, mağara ve şelaleri, mis gibi sahilleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken şehirlerinden biri olan Samsun’un görülmesi gereken yerlerini sizler için listeledik.

Bandırma vapuru, Kurtuluş Yolu, Protokol Yolu ve Gazi Müzesi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü 9. Ordu Müfettişi ünvanıyla kurmayları ile beraber İstanbul’dan Samsun’a getiren aslına uygun olarak yaptırılmış gemiyi görmeden gitmemenizi öneririz.

Kurtuluş yolu da Atatürk ve beraberindekilerin Samsun’a ayak bastığı ilk yerdir. Protokol yolu da Kurtuluş yolundan Atatürk’ün o tarihlerde kaldığı otele bağlanan yoldur. Gazi müzesi de kaldığı oteldir.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Samsun Kent Müzesi

Samsun’da eski fuar alanı içerisinde bulunan müze 1981 yılında ziyarete açılmıştır. Müze bahçesinde Klasik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserler bulunmaktadır.

2013 tarihinde ziyaretçilere açılan Kent müzesinde ise Samsun’un tarihi ve kültürel yapısını sergileyen bilgi ve malzemeler tanıtılmaktadır.

Atatürk Anıtı, İlk Adım Anıtı, Saat Kulesi ve Çarşılar

İki anıt da Samsun’un en ünlü anıtlarındandır. Atatürk Anıtı kendisinin yaşadığı dönemde Avusturyalı bir heykeltraş tarafından yaptırılmıştır. Atatürk ve beraberindekilerin Samsun’a ilk ayak basışını simgeleyen İlk Adım Anıtı Samsun Cumhuriyet Meydanı içerisindedir. Saat kulesi ile Mecidiye ve Yabancılar çarşısı da gezilmesi gereken yerlerden.

Doğal Güzellikler

Kesinlikle görülmesi gereken doğa harikaları içinde Kabaceviz ve Akalan Şelaleleri, Tekkeköy Mağaraları, Hamamayağı kaplıcası, Ladik Gölü, Geyikkoşan Sahili, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti sayılabilir.

Ören Yerleri, Medrese, Kilise ve Camiler

Arkeolojik gezi ve mimari eser tutkunuysanız Dündartepe höyüğü, İkiztepe höyüğü, Kaledoruğu höyüğü, Amisos Tepesi, Lerdüge Tümülüsleri görmeniz gereken yerlerden sayılabilir. Bunun dışında Samsun büyük cami, Sivrikese cami, Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Göğceli cami, Gökgöl cami, Taşkale cami ve Mater Dolorosa kilisesi de görülmesi gereken diğer mimari yapılardır.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Kış sezonunda gidecekler ve kayak meraklıları için kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri olan merkez, uzun pistleri ve kayalıksız yapısıyla kayakçıların ilgi odağı haline gelmiş bir mekandır.

Sevgi Gölü ve Hayvanat Bahçesi

İlkadım ilçesinin sahil yolu üzerinde bulunan gezi ve yürüyüş alanlarına sahip, dinlenme ve stres atmak için bire bir yer olarak değerlendirilebilecek hoş bir mekan görmek isteyenler için idealdir. Karşısında da 45 tür hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi bulunuyor.

Bu arada yılın bir çok ayında düzenlenen festivallerin tarihlerine göre tatil programınızı ayarlarsanız şehrin festivallerinde de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*