Samsun’a Giderken Bilmeniz Gereken 5 Şey

Samsun’un Türkiye açısından manevi önemi büyüktür. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bu şehre gelmesiyle başlanan Kurtulu Savaşı ile özdeşleşen Samsun’da gezilecek yerler tarihi öneme sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık şehri olan Samsun’a giderken mutlaka bilmeniz ve yapmadan gelmemeniz gereken bazı şeyler var.

  1. Bandırma Vapuru

Atatürk’ü Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru kurtuluş mücadelesinin simgelerinden biridir. Orijinaliyle aynı şekilde tasarlınmış olan Bandırma Vapuru Samsun Doğu Park’ta yer alıyor. Bandırma Vapuru’nda sergilenen balmumu heykeller de turistlerin en çok ilgisini çeken objeler arasında yer alıyor.

  1. Amisos Mezarları

Helenistik Dönem’e ait Amisos Mezarları Amisos veya Baruthane Tepesi’nde yer alıyor. 2300 yıllık tarihe sahip olan mezarlara ait çok sayıda buluntuyu görmek için Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

  1. Göğceli Camii

Samsun’da yapılacak şeyler arasında çok sayıda tarihi yer arasında Göğceli Camii de yer alıyor. 1206 yılında inşa edilen ve Gökçeli Camii olarak bilinen tarihi camiinin ahşap yapısı, Selçuklu dönemi süslemeleri turistler tarafından büyük rağbet görmektedir.

  1. Şahinkaya Kanyonu

Türkiye’nin en güzel doğal turizm bölgeleri arasında Samsun özel bir yere sahiptir. Samsun’un doğal güzellikleri arasında Şahinkaya Kanyonu ayrı bir yere sahiptir. Şahinkaya Kanyonu’nu diğer doğal turistik destinasyonlar arasında öne çıkaran en önemli özellik ise kanyondakı kayalardaki kral mezarlarıdır. Antik mezarlar ve barınakların bulunduğu kanyon Türkiye’nin çok az bilinen fakat muhteşem bir güzelliğe sahip doğal harikalar arasında yer almaktadır.

  1. Samsun Pidesi

Samsun’a giderseniz leziz Samsun pidesini de tatmanız tavsiye edilir. Karadeniz’in en muhteşem lezzetlerinden olan pideleri Samsun’un neredeyse tüm kafe ve restoranlarında, lokantalarında bulabilirsiniz.

Samsun’a Nasıl Gidilir?

Samsun’a gitmek için havayolu, tren ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Samsun’a havayoluyla giderken Çarşamba Havalimanı’na ineceksiniz. Burada Samsun merkeze ve doğal turizm alanlarına rahatça ulaşabilirsiniz.

Özel araçlar ve otobüsle İstanbul’dan Samsun’a gidecekler için kat edilmesi gereken mesafe 737 km, İzmir’den 1000 km, Ankara’dan sonra ise 412 km’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*