Sakin Bir Sahil Kasabası: Amasra

Amasra; Batı Karadeniz Bölgesinde bulunana Bartın ilinin ilçelerinden birisidir.

Amasra denize doğu uzanmış bir burun ve burnun iki yanında korunaklı liman görevi yapan iki köyü ve ana karaya bağlı adalarına sahiptir.

Amasra’nın Tarihçesi

Yemyeşil doğası, muhteşem sahilli ve huzurlu sakin ortamıyla her mevsim gidilesi yerlerden olan Amasra yaklaşık 3000 yıllık yarımadanın üzerine kurulu bir ilçedir.Doğal bir liman görevini üstlenen ilçede doğanın keyfini çıkarabilir hem de tarihin izlerinde küçük bir tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz

Amasra’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Amasra’nın büyülü havasın huzurun ta kendisidir. Ayrıca orman yeşilliğiyle denizin masmavi nefes kesen bütünlüğüyle tarih kokan yerden insanın çıkası gelmiyor adeta.Doğanın ürperten dansını izlemek gibi bir manzara insana huzur veriyor. Amasra’da o kadar çok gezilecek yer var ki üstelik hepsi de tarih kokuyor. Amasra’nın Amasra Kalesi, Amasra köprüsü,Kale’nin iç kısmındaki yukarı bölgesindeki tarihi evler, Patika yolları ve çayınızı yudumlayıp tavlanızı oynayabileceğiniz denize nazır uçurumun kenarında bulunan çay bahçelerinde unutamayacağınız dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca Amasra çekiciler çarşısı,Amasra kuş kayası yol anıtı,,Amasra direkli kaya, Amasra tavşan adası, Amasra Görcüoluk mağarası, Amasra Bedesten gibi tarihi turistik yerleri de ziyaret ederek tarihi o an yaşayabilirsiniz.

Amasra’ya Nasıl Gidilir?

Amasra’ya gitmek ve tarihi kokusunu içine çekmek isteyenler önce Bartın’a gitmeleri gerekiyor. Bartın’a İstanbul’dan gitmek isteyenler Ankara otobanında gitmeleri gerekiyor.Bartın’dan Amasra’ya varmak ise sadece 15 dakika sürmektedir. Zonguldak Amasra arası 107 kilometre ve şahsi araçla yaklaşık bir saatte varılıyor. Bartın’dan Amasra’ya gitmek için iki seçenek bulunmaktadır. Birinci seçenek Bartın çıkışında bulanan yolun solunda bulunan tabelanın sol tarafından köylerin içinde dönerek gidilebilir.İkinci seçenek ise Bartın’ın çıkışından 10 kilometre kadar gittikten sonra yolun üzerinden Amasra’ya kolay gidilebilen yeni yapılmış inişli çıkışlı yol üzerinden ulaşılabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*