Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Safranbolu ilçesi Karabük ile oldukça yakın konumlarda bulunan ve her yıl binlerce turistin merak edip geldiği özel bir yerdir. Safranbolu’ya bu kadar talebin olmasının başlıca sebebi Safranbolu evleridir.

Bu evlerin ünü dünya çapındadır. Bu sebeple sadece yerli turistler değil yapancı turistlerde gelmektedir. Bu durumda Safranbolu’ya gitmek isteyenlerin soracağı ilk soru oraya nasıl gidileceğidir.

Safranbolu’ya ulaşım her türlü yoldan kolaylıkla sağlanabilmektedir. Hem havayolu ile hem de kara yolu ile ulaşım yapmak mümkündür. İstanbul’dan kişisel bir araç ile Safranbolu’ya gidileceğinde ilk olarak Karabük’e ulaşılması gerekmektedir. Bunun için tem otoyolunun takip edilmesi gerekmektedir.

Tem yolunun takip edilerek devam edilmesi ve oradan Bolu yönüne sapılması gerekmektedir. Tabelalar takip edildiğinde Karabük’e ve oradan da Safranbolu’ya ulaşmak oldukça kolay olmaktadır.

Ankara’dan Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Ankara ile Safranbolu arasındaki mesafe, İstanbul ile Safranbolu arasındaki mesafeden daha kısa olmaktadır. Normal şartlarda kara yolu ile İstanbul Safranbolu arası 5 saat civarında sürmektedir.

Ankara ile Safranbolu arasındaki yapılacak yolculuklar ise 3 saat gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Ankara’dan Safranbolu’ya gidileceğinde genellikle tem otoyolu kullanılmaktadır. Fakat Kızılcahamam ya da Karabük yolları sayesinde de ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

Kişisel araçlar ile ortalama 2,5-3 saat süren bu yolculuğun sonunda ilk olarak Karabük’e ulaşılmalıdır. Karabük’e ulaşım sağlandıktan sonra Safranbolu’ya gidiş oldukça kolay olmaktadır. Tabelaları takip etmek yeterlidir.

Safranbolu’ya kişisel araç ile gidilmeyecek ise otobüs firmaları da tercih edilebilmektedir. Otobüs yolculukları için doğru firmanın seçilmesi oldukça önemlidir. Bu yolculuğun daha rahat ve keyifli geçmesine yardımcı olacaktır.

Safranbolu’ya gidişte kullanılan otobüs firmaları içerisinde en popüler olanı Safran Turizm’dir. Otobüsün içerisinde bulunan televizyonlar ile sıkılmadan keyifli bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs yolculuğu İstanbul’dan yapılacak ise verilen molalar ile yolculuk 5,5 saat kadar sürmektedir. Ankara’dan yapılan yolculuklar ise yine daha kısa sürecektir.

Havayolu ile Safranbolu’ya gidiş

Safranbolu’ya gidiş için havayolu seçenekleri de mevcuttur. Safranbolu’ya hava yolu ile gitmek isteyenlerin yapmaları gereken ilk şey Ankara’daki Esenboğa Havalimanına gidilmesidir.

Buradan Karabük için bilet alınmalı ve oradan da Safranbolu’ya ulaşım sağlanmalıdır. Safranbolu Karabük’e oldukça yakın olduğundan oradan her türlü araç ile ulaşım sağlanabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*