RİZE’YE NASIL GİDİLİR?

M.Ö. 2000 yıllarına kadar tarihi uzandığı düşünülen Rize ilinin tarihi ile ilgili bilgi şehrin doğal yapısı nedeni ile tam olarak bilinememektedir. Şehrin doğal orman dokusu herhangi bir arkeolojik kazıya izin vermediğinden bu ilin tarihi komşu illerin tarihi ile bağlantılı olarak ortaya çıkarılmıştır. İlk olarak Asya kökenli kavimlerin yerleşmeye başladığı düşünülen Rize 1456 yıllarından itibaren Trabzon Rumlarının Osmanlı devletine vergi vermeye başlamış ve 1470 yılında da Türk egemenliği altına girmiştir.

COĞRAFİ KONUMU

Güneyde Erzurum ve Bayburt, batısında Trabzon, doğuda Artvin ve kuzeyinde Karadeniz ile çevrili olan şirin bir karadeniz ilidir. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık olarak 80 km iken oldukça engebeli ve dağlık bir arazi yapısı bulunmaktadır. Kıyı şeridinin hemen bitiminde dağlar ve tepeler yükselirken bu dağ ve tepelerde akarsular ve derin vadiler bulunur. Karadeniz ikliminin hakim olduğu ilimizde yazlar serin kışları ılımandır ve her mevsim yağış almaktadır. Yağışın bu denli fazla olması nedeni ile yemyeşil bir bitki örtüsü bulunmaktadır ve ormanlar bakımından Türkiye’nin en zengin bölgesidir. Yaklaşık olarak Türkiye’nin orman bütünlüğünün yüzde 25’ini Rize ili oluşturur.

RİZE’YE ULAŞIM NASIL SAĞLANIR?

Türkiye’nin her yerinden kara yolu ile oldukça rahat ulaşım sağlanmaktadır. Kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi pek çok otobüs firması da Rize’ye günlük seferler düzenlemektedir. Demir yolu ya da havayolu ulaşımı ile gidemeyeceğiniz Rize’ye Trabzon üzerinden uçakla gelmeniz mümkündür. Trabzon havalimanından Rize merkez arası yaklaşık 74 km mesafededir ve araba ile bu süre 1 saat 30 dakika gibi bir zaman dilimi içerisindedir.

Karayolu ile ulaşımda ise

Ankara – Rize arası 840 km

İstanbul – Rize arası 1158 km

Trabzon – Rize arası 70 km

Antalya – Rize arası 1312 km mesafededir.

RİZE’DE GEZİLECEK YERLER

Rize’ye bir seyahat planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Doğal güzellik harikası Anzer yaylası Rize’nin İkizdere ilçesine 35 km mesafede bulunur. Yamaç paraşütü ve trekking yapmak için oldukça elverişli yayla doğal güzellikleri bakımından da muhteşemdir. Ayrıca Palovit şelalesi, zil kalesi, Kaçkar dağları ve Şenyuva köprüsü mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*