Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?

Kastamonu İç Anadolu’nun en gözde illerinden biridir. Yöresel yemekleri ve gezilecek özel mekânları ile her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmektedir.

Kastamonu’ya ulaşım kolay olduğundan turistlerin gezi konusunda ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Kastamonu için en kısa süreli yolculuklar Havayolu ile yapılmaktadır. Normalde 6 saat sürecek yolculuklar 1 saate düşürülebilmektedir.

Tabi ki sadece havayolu ile değil karayolu ile de ulaşım mümkündür. Bunun için çoğu kişi kişisel aracını kullansa da otobüsleri tercih edenlerin sayısı da az değildir.

Karayolu ile Kastamonu’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan yapılacak karayolu ulaşımları için bilinmesi gereken ilk şey mola yerleridir. Kişisel bir araç ile yolculuk yapılacak ise en kaliteli mola yerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bunun sebebi yolculuğun diğer yerlere oranla daha uzun sürmesidir.

İstanbul’dan Kastamonu’ya gidiş de ki ilk tesisi Mehmetçik tesisleri olmaktadır. Bu tesis de dinlenilerek yola devam edilebilmektedir. İstanbul’dan Kastamonu’ya gidişte ilk olarak Karabük’e varılmalı ve oradan devam edilerek Kastamonu’ya ulaşım sağlanmalıdır. Bu yolculuk ortalama 6 saat civarı sürecektir.

Ankara’dan yapılacak Kastamonu yolculukları çok daha kısa sürmektedir. Kişisel araçlar ile yolculuk etmek istemeyenler otobüs firmalarını da tercih edebilmektedirler. Bu noktada 2+1 otobüslerin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Bu tarz otobüslerde bir adet ikili bir adet de tekli koltuk bulunmaktadır. Bu sayede sıkışıklık problemi ortadan kalkmaktadır.

Bu noktada en çok tercih edilen otobüs firması Kamil Koç olmaktadır. Kastamonu yolculuğu uzun bir karayolu yolculuğu olduğundan en kaliteli otobüslerin tercih edilmesi gerekmektedir. Otobüs yolculukları verilen tesis molaları ile birlikte 7 saat kadar sürmektedir.

Havayolu ile Kastamonu’ya nasıl gidilir?

Havayolu ile yolculuk etmek herkes açısından daha pratik bulunmaktadır. Kastamonu, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirler için oldukça uzun mesafede bulunmaktadır. Bu sebeple birçok kişi havayolunu tercih etmektedir.

Havayolu ile yolculuk sonunda Kastamonu havalimanına inilmeli ve oradan servisler ile Kastamonu’nun merkezine ulaşım sağlanmalıdır.

Kastamonu merkez ile Kastamonu Uzunyazı Havalimanı arasındaki mesafe kısa olduğundan servisler ile sıkıntı yaşamadan ulaşım sağlanabilmektedir.

İstanbul’dan Kastamonu’ya yapılan uçak yolculukları ortalama 1-1,5 saat sürmektedir. Bu süre karayolu ile yapılacak olan yolculuğa oranla çok daha kısa bir süre olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*