Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Kastamonu’da Gezilebilecek Yerlerin Listesi

– İsmail Bey Külliyesi; çok büyük bir yapıdır. Kastamonu tarihinin bilinen en eski tarihi yapılarından biridir. Mimari açıdan çok önemli olan İsmail Bey Külliyesi, 1443- 1461 yılları arasında yapılmıştır. Bu yapının içinde; imarethane, cami, sübyan okulu, hamamlar, han yapısı, kütüphane binası ve mutfak kısımlarından oluşur. İsmail Bey Külliyesi büyük bir avlunun içindedir.

– Zımbıllı Tepe Höyüğü; Taşköprü ilçesinde yer alan gezilesi yerlerden biridir. Zımbıllı Tepe Höyüğü, kurulduğu yıllarda yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu höyük Romalılar tarafından yapılmıştır. Burada ki kazılar halen devam etmektedir.

– Kastamonu Arkeoloji Müzesi; 1952 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlamıştır. Kastamonu çevresinde bulunan, çeşitli medeniyetlere ait eserler sergilenmektedir.

– Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi; Kastamonu merkez de bulunur. Bu bina 1870 yılında yapılmıştır.

– Kuyluç Mağarası; Kastamonu’nun, Şenpazar ilçesinde bulunur. Bu mağara doğal bir oluşumdur. Girişindeki tane akarsu bulunur.

– Sarpunalınca Mağarası; Küre ilçesinde bulunan mağara, hala aktiftir ve içerisinde çok sayıda sarkıt ve dikitler vardır.

– Çatak Kanyonu; dünyanın dördüncü büyük kanyonudur. Uzun yürüyüş parkurları vardır.

– Ilgarini Mağarası; Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunur. Dünyanın 4. büyük mağarasıdır. İçerisinde ki dikit ve sarkıtlar çok eski yıllara aittir. Mağaranın içinde çeşitli medeniyetlere ait mezar kalıntıları bulunmaktadır.

– Kastamonu Kalesi; Kastamonu’ya hâkim tepelerinden birinde bulunan bu kale, önemli tarihi gezi yerlerinden biridir.

– Valla Kanyonu; Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunur. Türkiye’nin, geçiş yapılabilen en önemli kanyonudur.

– Ilıca Şelalesi; Pınarbaşı ilçesinde bulunan gezilip, görülmeye değer muhteşem bir doğa harikasıdır.

– Küre Dağları Milli Parkı; Kastamonu ve Bartın arasında yer alır. Küre dağlarının büyük bir bölümü koruma altına alınıp, milli park olarak kabul edilmiştir. Ayrıca doğasıyla gezenleri kendine hayran bırakan el değmemiş bir güzelliği vardır.

– Kastamonu Yaylaları; İnsanı kendine hayran bırakan birçok yaylası vardır. Doğayla iç içe olmak isteyen ve el değmemiş güzellikleri görmek isteyen herkesin keşfetmesi gereken yerlerdir.

– Kastamonu Plaj ve Koyları; Çok fazla bilinmemekle birlikte ünlü plajları aratmayacak güzellikte, birçok plaj bulunur.

– Kastamonu’nun Tarihi Hamamları; Kastamonu’da görülmesi gereken bir çk tarihi hamam bulunur.

– Kastamonu Memleket Kütüphanesi

– Kastamonu Tarihi Konakları; Kastamonu’da bu bölgenin mimari yapısını ve yaşam tarzını yansıtan bir çok konak bulunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*