Karadeniz’in Modern Yüzü Samsun

Ulu önder Atatürk, Ulusal Kurtuluş Mücadelesini Samsun’dan başlatmıştır. Samsun; kültürel zenginlikleri, tarihi ve doğası ile yüksek turizm potansiyeli olan bir şehirdir. Karadeniz bölgesinin en gelişmiş şehirlerinin başında gelmektedir. Samsun’da, çeşitli turizm aktivitelerinin bulunmasının sebeplerinin başında; kum, deniz ve güneş gelmektedir. Bu kentte, gezip görülmesi gereken birçok tabiat harikası ve kültürel aktiviteler vardır.

Samsun’un Her Derde Deva Şifalı Suları ve Termalleri!

Samsun, termal turizmde önemli bir yere sahiptir. Bu bölgede bulunan birçok termal tesis yer almaktadır. Havza ve Ladik kaplıcaları, sağlık merkezi olarak yaklaşık 2000 yıldan beri hizmet vermektedir. Ladik’te bulunan Hamamayağı kaplıcası, ülkemizde yer alan 1. Derece kaplıca merkezlerinden biridir. Ladik kaplıcalarının radyoaktif özellik gösteriyor olması, organizma üzerinde uyarıcı bir etki yaptığı bilinmektedir. Bundan dolayı, Ladik kaplıcaları suyuna ‘gençlik suyu’ denmektedir.

Müzeleri ve Anıtları İle Ünlü Samsun!

Atatürk Anıtı, Samsunun simgesi haline gelmiştir. Şaha kalkmış bir atın üzerinde askeri üniforma ile yer alan Atatürk Anıtı, Anıt Parkta yer almaktadır. Atatürk Bulvarı’nda bulunan İlk Adım Anıtı ise, Büyük Önderin Samsun’a ilk ayak bastığı alanda bulunuyor. Atatürk Müzesi ise, 1968 yılında kurulmuş olup, müzede Ulu Önderin kişisel eşyaları ve çeşitli fotoğraflar bulunmaktadır. Samsun Kent Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Doğu Park Sahiline yerleştirilen Bandırma Vapuru, görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Şelaleler, Mesire Alanları, Mağaralar ve Tarihi Yerler:

-Gölalan Şelaleleri; Canik ilçesinde bulunmaktadır. Büyüklü küçüklü 10 şelaleden oluşmaktadır.

-Tekkiraz Şelaleleri; Canik ilçesinde ve günümüzde de faaliyette olan su değirmenlerinde yer aldığı bir konumdadır.

-Kocadağ; Her mevsimde yürüyüş yapılabilen, çam ve meşe ağaçlarıyla bezeli muazzam bir yerdir.

-Akalan Şelaleleri; İhtişamlı şelaleler, 5 m yüksekliğinde 3 şelaleden oluşmaktadır.

Aksu, karakavuk, Adatepe Göletleri ile Tekkeköy Mağaraları, Kahinkaya Kanyonu, Akdağ Kayak Tesisi, Nebyan Yaylası ve Kızıl Irmak Deltası Kuş Cennet, günü birlik rotalardandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*