Hamsinin Ana Vatanı Trabzon

Karadeniz sahili ile Zigana Dağları’nın ortasında güzel bir şehir, Türkiye’nin en kalabalık illeri listesinde 29. sıraya kendi adını yazdıran bir şehrimizdir Trabzon. Evliya Çelebi’nin, “Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası.” cümleleriyle süslemiş olduğu bir şehirdir Trabzon. Sümela Manastırı, Uzun Gölü, Ayasofya Müzesi, Boztepesi, yayları ve daha birçok görülmeye değer yerleri ile gezilip görülesi illerden biridir. Bunun da ötesinde pek tabi yaşanılası şehirlerimiz arasındadır.

Pilavıyla, Turşusuyla, Tavasıyla, Festivaliyle Bir Lezzet Harikası

Mevzubahis Karadeniz ise balıklardan söz etmemek tabii ki mümkün değil. Balık denildiğinde de akıllara ilk gelen balıklardan biri olan hamsinin bin bir çeşidini Trabzon’da rahatlıkla görebilirsiniz. Geniş bir mutfak kültürüne sahip olan Trabzon’da; karalahana çorbası, kuymak, pazılı kaygana, gongoş sarma, akçabat köfte, pepeçura, kefal ekşilisi, Laz böreği, palamut dolması gibi birçok yöresel lezzetin yer aldığı bir mutfak kültürünün olduğunu söylemek mümkün.

Yöresel lezzetlerin süslemiş olduğu bu mutfak kültüründe hamsinin de payının büyük olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü Trabzon mutfağında hamsi, çok geniş bir yer kaplamakta ve değişik lezzetlere kapı aralamaktadır. Zira ekmeğinden tutun da çorbasına kadar çeşitli lezzetler hamsiyle sunulmakta ve damaklarda iz bırakmayı başarmaktadır.

Hamsi buğulama, hamsi tava, hamsi mücver, hamsili ekmek, hamsili orman pilavı, pazılı hamsi tava, hamsi diblesi, hamsi kuşu, hamsi çitlemesi, hamsi çorbası gibi hamsinin birbirinden farklı hali Trabzon’da karşınıza çıkabilecek lezzetlerdir. Tüm bu lezzetler ile hamsi; Trabzon’un simge bir balığı haline gelmeyi başarmıştır.

Şenlikleriyle Trabzon

Trabzon; yayla şenlikleri, kültür sanat festivalleri gibi birçok renkli günlere ev sahipliği yaparak doyumsuz anlar yaşatmaktadır. Bu şenlikli günlerinin arasında bir de hamsi festivali yer almaktadır. Her yıl düzenlenerek geleneksel bir hâl alan “Hamsi Şöleni” kendisini coşkuyla karşılayan katılımcılarına kapılarını açarak renkli anlar yaşatmaktadır. Tonlarca hamsinin tüketildiği bu şölenlerde yüzlerce de ızgara kurularak misafirlere lezzetli ikramlar hazırlanmaktadır.

Hem hamsiye hem eğlenceye bu şölenlerle doymak mümkün. Kısaca hamsinin anavatanı Trabzon; görülmeye değer yerleriyle, festivalleriyle ve benzersiz yöresel lezzetleriyle akıllarda kalan bir şehirdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*