Bartın’ı Keşfedin

Muhteşem ormanları, derin tarihi, turizm değerleri ve doğal güzellikleriyle gönüllerde taht kuran Bartın, Batı Karadeniz Bölgemizin keşfedilecek yerlerinin başında gelmektedir. Sahil şeridi 59 km olan ilimiz denizden 12 km içeride kurulmuş ve Bartın Çayı ile çevrelenmiştir.

           Karadeniz ikliminin görüldüğü tarihi yarımada da sonbahar en yağışlı mevsimdir. Yazları serin, kışları ılık geçen Bartın’ın gezilebileceği en güzel mevsim yaz mevsimidir. Ulaşımın otobüs seferleriyle düzenli olarak sağlandığı sahil kentinde hizmet veren uluslararası ticari limanlar da mevcuttur. Bunlar; Bartın limanı, Amasra Limanı ve Kurucaşile Limanlarıdır.

           Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bartın antik dönemlerde Sular tanrısı Parthenios’un adını Parthenia şeklinde almış, zamanla bugünkü adı Bartın’a dönüşmüştür. Şehir merkezindeki Bartın Çayı kıyısındaki ağaçların altında yürüyüş, yorulunca bir çay molası Bartın Merkez de mutlaka yapılması gerekenler arasındadır. Osmanlıdan günümüze ahşap evler, tarihi Bartın çarşısı, Kemer köprü, Cumhuriyet Meydanı’da görülmeye değerler arasındadır. Halilbey Camii, Şadırvan Camii, AyaNikolas kilisesi ve etnoğrafya müzesi de gezilebilecek yerlerdendir.

AMASRA

           Şimdi Bartın’dan ayrılıp güzel ormanların tepelerinden geçerken yol üzerindeki ağaçların arasındaki çay bahçesinde mola verip deniz manzarası eşliğinde çayımızı yudumluyoruz. Güzel fotoğraflar aldıktan sonra Amasra’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Yol üzerindeki yöresel ürünlerden almayı unutmayalım. Derken Fatih Sultan Mehmed’in Çeşm-i Cihan dediği Amasra’ya varıyoruz.

           Amasra Müzesi, Sormagir Kalesi, Kuşkaya Anıtı, Cenova Şatosu, Zindan Kalesi, Direkli kaya ve Fatih Camiini gezerek tarihe bir yolculuk yapıp sahili, deniz fenerini de gezdikten sonra meşhur Amasra Salatasını ve güzel balık menüsünü hak ettik demektir. Amasra çarşısından hatıralık alışverişimizi yapmayı unutmayalım. Mevsim yaz ise denize de girebileceğiniz bu tarihi yarımadada yat turu da yapabiliriz. Amasra’ya 15 km. uzaklıktaki Çakraz Plajı deniz ve su sporlarının yapılabildiği bir yerdir.

KURUCAŞİLE

           Bartına 62 km mesafedeki şirin belde de deniz ve ormanın ahengini fark edeceksiniz. Gökçekale koyu, Yeraltı plajı, Tekneönü plajı, Göldere şelalesi ve Kapısuyu deresi piknik yapılabilecek yerlerdendir.

ULUS

           İl merkezine 38 km uzaklıktaki şirin ilçe yaylalarıyla, Küre dağları milli parkıyla, vadileri, şelaleleri, mağaraları, su pınarlarıyla, konakları ve ahşap evleriyle görülmeye değer.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*