Bartın’da Ne Yenir?

Bartın mutfağında 100’den fazla yemek türü olduğu tespit edilmiş olup bu sayısal veri Bartın mutfağının ne kadar zengin bir mutfak olduğunu gösterir. Karadeniz’e ait olan bazı yemekler Bartın mutfağında da önemli yer tutuyor. Bu yemekler Bartın mutfağının da en önemli yemekleri haline gelmiş durumdadır.

– Balık: Bartın’da, Amasra’ya mutlaka gidilmeli ve Amasra’da lezzetli bir balık yemeği kesinlikle yenilmelidir.

– Amasra Salatası: Bartın/Amasra aynı zamanda salatasıyla da ünlüdür. Bu salata hem farklı bir görünüme sahiptir hem de oldukça lezzetlidir. Ayrıca balığın yanında salatanın iyi bir yemek seçimi olduğunu da söylemek gerekir.

– Amasra Pidesi: Bartın/Amasra’da yenilmesi gereken yemeklerden biri de pidedir. Amasra Pidesi ortalama 12 malzemeden yapılır ve çok zengin içerikli bir yemektir. Bu pidenin ilginç özelliklerinden birisi içinde et bulunmamasıdır.

– Ballı Manda Yoğurdu: Ballı manda yoğurdu da çok lezzetli bir tat olmakla beraber Bartın’a gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında gelir.

– Pum Pum Çorbası: Dikkat çekici ve farklı bir isme sahip olan bu yemek kaynayan suya mısır ununun yavaş yavaş eklenmesiyle hazırlanır. Mısır unu eklendikçe koyulaşan sudaki fokurdamaların sesinden dolayı bu yemeğe “pum pum” adı verilmiştir. Bu çorbanın içinde aynı zamanda kıyma, tereyağı ve çemensiz pastırma da bulunur.

– Kabak Burması Tatlısı: Bartın’da en sevilen tatlılardan biridir. Mayalanan hamura bal kabağı, şeker ve cevizden oluşan iç harcın eklenmesiyle yapılır.

– Pirinçli Mantı: Mantının içine kıymayla beraber pirinç de eklenen bu yemek ilginç bir seçim olacaktır. Pirinçli mantı yemeğinin en önemli özelliklerinden biri de tavuk suyu ile pişirilmesidir.

– Yumurtalı İsbut: İsbutlara yumurta ve kıyma/pastırma eklenerek pişirilir.

– Ovmaç Çorbası: Çok basit malzemelerden yapılan bir çorbadır. Temel malzemesi un ve su olmasına rağmen çok farklı bir lezzeti vardır.

– Halışga: Bartın’a Karadeniz kültüründen geçen bir yemek olan Halışga mısır unu ve tereyağı ile yapılır. Yapımında ev yufkası kullanılır.

– Çimdik Makarnası: Çimdiklenerek fiyonk şekli verilen makarnalara salçalı bir sos eklenmesiyle hazırlanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*