Artvin’in Muhteşem Doğası

Doğu Karadeniz

Karadeniz Türkiye’nin kuzeyinde bulunmaktadır. 4 mevsim yağış alabilen bu bölge doğa turizmi için oldukça elverişlidir. Yöre insanı da doğası gibi natüreldir. Karadeniz bölgesi Batı Karadeniz, Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz olarak üç bölgeye ayrılmaktadır. Karadeniz bölgesinde yaylacılık kültürü vardır. Bu yüzden yayla turizmi de bu bölgede oldukça önemlidir. Turistler özellikle yaylalara karşı ayrı bir ilgi duymaktadır. Beyazsu yaylası ve Bilbilen yaylası, Kafkasör yaylası önemli yaylalarındandır. Doğu Karadeniz bölgesi, Karadeniz’in en fazla yeşil alanın olduğu bölgedir. Tarihi eserlerin de oldukça fazla olduğu bir alandır.

Artvin

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Artvin doğal güzelliği ile gözde yerleşim yerlerindendir. Artvin yeşilliklerle dolu bir şehirdir. Doğu Karadeniz’in hakkını vermektedir. Artvin’in her köşesi bir tablo gibi misafirlerini karşılamaktadır. Yeşili ve suyu bol olan bu yörelerde doğa insanlar ile bütünleşmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin gözde mekanlarındandır. Kamp içinde oldukça güzel bir mekandır. Kayın, ladin ağaçları bu bölgede yoğunluk göstermektedir. Borçka Karagöl’ü de Artvin’in en gözde mekanları arasındadır. Borçka tüm endamı ile doğanın içinde inci gibi parlamaktadır. Artvin aynı zamanda tarihi ve yemek çeşitliliği bakımından da zengindir.

Hinkal, Gorşa, Gaviçi, Çimur ve Kete gibi yöresel yemekleri vardır. Doğa turizmi yapmak isteyenlere aynı zamanda kültür turizmi sunabilen Artvin, tarihi eserleri de görülmeye değer. Yusufeli ilçesinde bulunan Eski Gürcü Manastırı vardır. Bu kilise 2. Bagrat tarafından yapılmış 1677 yılında da camiye çevrilmiştir. Hopa, Artvin’in en gözde ilçesi diyebiliriz. İnsanları ve yerleşim yeri bakımından oldukça turistlere hitap etmektedir. Hopa’da Kaçkar dağlarından dökülen Güneşli şelalesi hiç bir tahribata uğramamıştır ve sizleri karşılamaktadır. Güneşli Şelalesinin görülmeye değen bir manzarası vardır. Eski adı Bicihani olan Maçahel vadisi Gürcistan’a kadar uzanmaktadır.

Maçahel vadisi yeşilin her tonu ile bezenmiş bir tabloyu andırır. Artvin, doğası, tarihi geçmişi ve yiyecek çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Mısır ekmeği, çayı, eşsiz tonlarda yeşilli, tertemiz havası ve durmadan akan suları ile görülmeye değen güzellik içermektedir. Artvin’e gidip Laz böreği yememekte olmaz elbette ki.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*