Artvin’de Yapmanız Gereken 5 Şey

Doğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum ve batısında Rize illeri ile Doğu Karadeniz bölgesinin en güzel doğal güzelliklerine sahip olan illerinden biri olan Artvin, toplamda 8 ilçeye sahip, Türkiye’nin en kalabalık 75. ili olan muhteşem doğa güzelliklerine sahip bir şehrimizdir. Artvin’de gezilebilecek pek çok cami, yayla, milli park ve tarihi mekânlar bulunmaktadır. Artvin’e ulaşmak için Trabzon Havalimanı’na indikten sonra araç kiralayabilirsiniz. Trabzon Artvin arası 238 km’dir ve yaklaşık 3 saat sürmektedir.

 Peki, Artvin’de neler yapılır? En çok yapmanız gereken 5 şey nedir?

1- Artvin mutfağının lezzetlerini tatmak

Karadeniz bölgesinden bahsedip de Karadeniz mutfağını es geçmek olmaz. Çorba çeşitlerinden pidelere, hamur işlerinden tatlılara kadar pek çok çeşitte leziz geleneksel yemeğe sahip olan bir ilimizdir Artvin. Laz böreği, bişi, hınkal, erişte, katmer, lokum ve çergebaz yörenin en meşhur hamur işi yemekleridir. Yöreye ait geleneksel et yemekleri ise; şiş kebap ve kışlık kavurmadır. Artvin mutfağının meşhur tatlıları ise; ballı lokum, zurbiyet, hasuta ve kaysefedir. Yörenin peynir ve süt ile yapılan değişik yemeklerini de tatmanız önerilir.

Artvin çay yetiştiriciliği açısından da önemli bir şehirdir. O yüzden gittiğinizde mutlaka Artvin çayının tadına bakmalısınız. Ayrıca Artvin’in meşhur balı, son zamanlarda zor yetişen meşhur zeytini ve cevizini de tatmamak olmaz elbette.

2- Festivallere katılmak

Artvin ev sahipliği yaptığı pek çok organizasyon ve açık hava etkinlikleri ile meşhur bir ilimizdir. Geleneksel aktivitelerin ve festivallerin tarihlerini Artvin’e gitmeden önce incelerseniz size uygun aktivitelere katılabilirsiniz. Bazı Artvin festivalleri ve tarihleri:

– Boğa güreşleri festivali (Mayıs ayının ilk haftası)

– Yayla göçü festivali (Temmuzun ilk haftası)

– Hopa kültür ve sanat festivali (Temmuzun ilk haftası)

– Karakucak güreşleri (Temmuzun ikinci haftası)

– Kafkas arı ve bal festivali (Ağustosun üçüncü haftası)

– Arhavi kültür ve sanat festivali (Ağustos ayının üçüncü haftası)

3- Artvin kalelerini gezmek

Artvin’e giden herkesin gezip görmesi gereken pek çok tarihi yer var. Artvin ve çevresi devamlı olarak çeşitli kavimlerin istilasına uğradığından ötürü, Parslar ve Urartular’ın hâkimiyetinde uzun süre kalan bu yörede pek çok kilise, cami, köprü ve tabi ki tarihe tanıklık etmiş meşhur kaleleri bulunmaktadır. Özellikle Şavşat kalesi görülmeye değer bir tarihi yapıdır.

Artvin ve çevresi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı hâkimiyetine girdiği vakitler 10.yy da inşa edildiği tahmin edilen Artvin (Livane) kalesi onarılmaya başlanmıştır. Kalede sarnıç ve küçük bir kilise bulunmaktadır. Livane Kalesi olarak da bilinen Artvin Kalesi, bölgenin tarihi turistik alanlarından biridir. Geziniz sırasında Artvin Kalesi’ni de ziyaret edip Karadeniz’in bu eşsiz kentindeki tarihi kalıntılara şahitlik edebilirsiniz.

4- Alışveriş yapmak

Bir şehri ziyaret edip, yöreye ait hediyelik eşyalar almamak olmaz elbette. Artvin alışveriş hayatında yöre halkının el emeği göz nuru kilimler, el oyması ahşap eşyalar, bakır işleri, çanak-çömlek ve takılar dikkat çekmektedir. Turistik yerlerin yakınına açılan pazarlarda bu tür süs eşyaları ile beraber pek çok ev yapımı gıda ürünü (salçalar, reçeller) de satın alınabilir.

5- Doğa sporları

Artvin eko-turizmin başkenti sayılabilir. Çünkü bu ilimizde sayısız yeşil alan ve yayla mevcuttur. Doğayı hissetmek ve doğa yürüyüşü yapmak için gidebileceğiniz en güzel ilimiz Artvin’dir.

Özellikle Mart – Kasım ayları arasında Hopa ve Murgul yaylalarında kuş ve kelebek gözlemciliği yapabilirsiniz. Hatta sırf bu doğa yürüyüşü ve kuş gözlemciliği için tur otobüsü kaldıran firmalar bile mevcut.

Ayrıca meşhur Karagöl’e gidip sportif olta balıkçılığı yapabilir, araba kullanma konusunda kendinize güveniyorsanız (Artvin yolları engebeli ve dar olduğundan ötürü biraz tehlikeli sayılabilir) arabaya atlayıp safari turuna çıkabilirsiniz.

Kısaca doğayı gerçekten derinliklerinizde hissetmek istiyorsanız Artvin kesinlikle uğramanız gereken bir nokta olacaktır.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*